The Infinix Note 40 5G specs features 6.78 inch flexible AMOLED Display and 120hz dynamic switch refreshrate. The phone is powered by the Mediatek Dimensity 7020, 108MP main camera and 2MP+2MP for depth/macro sensor. For the selfie camera, it has a 32MP for selfie shooter. The phone battery capacity has a standard 5,000mAh with 33W fast charging.
The Infinix Note 40 5G is priced at PHP13,099 in the Philippines and can be purchased from their official online stores.
The Infinix Note 40 5G was officially released in the Philippines on May 23, 2024. Below are the complete details of the specifications of this phone.
![]() | DISPLAY 6.78″ Amoled Display 120Hz Refreshrate |
| CHIPSET Mediatek Dimensity 7020 Android 14, XOS 14 | |
| CAMERA 108MP Back Camera 32MP Front Camera | |
| BATTERY 5,000mAh Capacity 33W Fast Charging |
| Full Phone Specifications | |
| Display | |
| Size | 6.78 inch Display |
| Type | Flexible Amoled Display 2160HZ PWM Dimming 1300nit peak brightness |
| Resolution | 1080 x 2436 FHD+ resolution |
| Refreshrate | 120Hz Refreshrate |
| Protection | unspecified |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 |
| CPU | Arm Cortex-A78 @ Up to 2.2GHz Arm Cortex-A55 @ Up to 2GHz |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| OS | Android 14, XOS 14 |
| Features | Unknown |
| Memory | |
| RAM | 8GB/12GB LPDDR4X |
| ROM | 256GB/512GB UFS 2.2 |
| Virtual RAM | 12GB |
| SD Card | No |
| Camera | |
| Main Camera | 108MP f/1.8 main 2MP Depth 2MP macro |
| Front Camera | 32MP f/2.2 Front Camera |
| Video Main Cam | 4K 30FPS/1080P 60FPS/ 1080P 30FPS/720P 30FPS |
| Video Front Cam | 2080p/720p/@30fps |
| Features | HDR, Panorama, LED flash FILM, VIDEO, AI CAM, PORTRAIT, SUPER NIGHT, AR SHOT, SHORT VIDEO, PRO, SLOW MOTION, DUAL VIDEO, PANORAMA, SUPER MACRO, DOCUMENTS, TIME-LAPSE, SKY SHOP |
| Battery | |
| Capacity | 5,000 mAh Li-Po |
| Wired | 33W Fast Charging |
| Wireless | 15W Wireless Magcharge |
| Audio | |
| Speaker | Dual Stereo, JBL |
| Microphone | 1 |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Security | |
| Fingerprint | In-Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensor | |
| Accelerometer | G-Sensor |
| Proximity | Yes |
| Ambient | Yes |
| E-Compass | Yes |
| Connectivity | |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 A2DP, LE |
| Location | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Wi-FI | WIFi-5 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| USB | USB TYPE-C 2.0, OTG |
| Satelite Conectivity | No |
| IR Blaster | No |
| Networks | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | |
| 6G Bands | No |
| Speed | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual Nano |
| Other Features | |
| Cooling System | No |
| IP Rating | IP-53 Rating water and dust splash resistant |
| FM Radio | Yes |
| Materials | Glass, Plastic Frame |
| Dimensions | 164.28×74.5×8.09mm |
| Weight | 196g/190g |
| Model | X6851 |
| Colors | Obsidian Black, Titan Gold, Vintage Green |
| Performance | |
| Antutu Benchmark | 500,689 (antutu v10) Source: Hardware Voyage |
| Geekbench Score | Single-Core: 884 Multi-Core: 2291 Source: Nanoreview |
| 3D Mark Wild Life | unknown |
| Price and Availability | |
| Announced | 2024 |
| Released Date | May 23, 2024 |
| Price Philippines | ₱ 13,099 |
| Price India | ₹ 18,727.60 |
| Price USA | $ 225.45 |
| Price China | ¥ 1,632.71 |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the content, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Questions · FAQ
Frequently asked questions about the Infinix Note 40 5G.
When is the Infinix Note 40 5G release date?
The Infinix Note 40 5G was officially launch in the philippines on launch May 23, 2024 along with the infinix note 40 series.
What are the features of the Infinix Note 40 5G?
The phone features a 6.78 inch Amoled display with 120Hz refreahrate; Mediatek Dimensity 7020; 108MP camera; 5,000 mah battery with 33W fast charging.
What is the price of Indinix Note 40 5G in the philippines?
The price of Infinix Note 40 5G in the philippines is PHP13,099.
More news: Here
