The Samsung Galaxy S26+ features a 6.7-inch QHD+ Dynamic AMOLED 2x display with a 120Hz refresh rate and up to 2,600 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Exynos 2600 10-core processor and runs on OneUI 8.5 which is based on Android 16. It sports a 50MP main camera, a 12MP ultrawide lens, 10MP telephoto, and a 12MP selfie shooter. Powering the device is a 4,900mAh battery, supporting 45W fast charging and 20W wireless charging.
The Samsung Galaxy S26 Ultra was launched globally on February 25, 2026. Pre-orders are open until March 17, and it will be released in the Philippine market on March 18, 2026, with a starting price of PHP 67,990. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | February 25, 2026 |
| Availability | Pre-Order: February 26 until March 17, 2026 Sale Date: March 18, 2026 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| SIM | Dual SIM (support e-SIM) |
Body |
|---|
| Dimensions | 158.4 × 75.8 × 7.3mm |
| Weight | 190g |
| Build | Glass, Armor Aluminum frame |
| Colours | • Black | Cobalt Violet • Special online colours: Silver Shadow | Pink |
| IP Rating | IP68 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | Dynamic Amoled 2X |
| Screen Size | 6.7″ |
| Screen Resolution | QHD+ (3120×1440) pixels |
| PPI | 513 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Glass Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display Features | 480Hz PWM Dimming and, 2,600nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Exynos 2600 |
| CPU | 1x 3.8 GHz – C1-Ultra 3x 3.25 GHz – C1-Pro 6x 2.75 GHz – C1-Pro |
| GPU | Samsung Xclipse 960 |
| OS | Android 16, OneUI 8.5 (7 years OS upgrades) |
| Antutu Benchmark Score | 3,115,908 points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB, 512GB UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP f/1.8 OIS |
| Ultrawide | 12MP f/2.2 Ultrawide |
| Telephoto | 10MP f/2.4 OIS |
| LED flash | Yes |
| Video | 8K @30fps, 4K @60fps, 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 12MP f/2.2 OIS |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K @60fps, 1080p @60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 4,900mAh |
| Charging | 45W fast charging, 20W Qi2 wireless charging, Wireless PowerShare |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | 3D Ultrasonic In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.