The Honor Magic V6 features a 6.52-inch external display and a 7.95-inch internal display, both with OLED panels and a 120Hz refresh rate. Under the hood, it is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5 octa-core processor and runs on MagicOS 10, which is based on Android 16. It sports a 50MP main camera with OIS, a 50MP ultrawide lens, and a 64MP periscope camera. Powering the device is a 7,150mAh battery with support for 80W fast charging.
The price of the Honor Magic V6 is starts at CNY 8,999 (Approximately PHP 77,999). The full specifications of the phone are listed below.
Launch | |
|---|---|
| Launch Date | Global: March 1, 2026 China: March 10, 2026 Philippines: H2 2026 |
| Sale Date | China: March 13, 2026 Philippines: Coming Soon |
Price | |
|---|---|
| 12GB/256GB | CNY 8,999 (PHP 77,999) |
| 12GB/512GB | CNY 9,999 (PHP 85,699) |
| 16GB/512GB | CNY 10,999 (PHP 94,299) |
| 16GB/1TB | CNY 11,999 (PHP 102,899) |
Network | |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body | |
|---|---|
| Dimensions | • Unfolded: 156.7 x 145.6 x 4.0mm (Snow White) | 4.1mm (other colors) • Folded: 156.7 x 74.5 x 8.75mm (Snow White) | 9.0mm (other colors) |
| Weight | 219g (Snow White) | 224g (other colors) |
| Build | Nano Crystal Glass, UTG Glass, aerospace-grade magnesium-aluminum alloy, vegan leather |
| Colours | Red Hare Red, Sunrise Gold, Snow White, Velvet Black |
| IP Rating | IP68 + IP69 rating water and dust resistant |
Display | |
|---|---|
| Screen Type | OLED display |
| Screen Size | External Display: 6.52″ Internal Display: 7.95″ |
| Screen Resolution | External Screen: 2420 x 1080p, 8T LTPO, 6,000 nits peak brightness Internal Screen: 2352 x 2172p, 8T LTPO, 5,000 nits peak brightness |
| PPI | External: 406 ppi Internal: 403 ppi |
| Refreshrate | 1~120Hz refreshrate |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Glass Protection | Honor Black Diamond Screen protection |
| Display Features | 4320Hz high-frequency PWM dimming |
Platform | |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 8 Elite Gen 5 C1+ RF chip, E2 power efficiency chip |
| CPU | 2x 4.61 GHz – Oryon Gen 3 Prime 6x 3.63 GHz – Oryon Gen 3 Performance |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Antutu Benchmark Score | 4.2M+ points |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 12GB, 16GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera | |
|---|---|
| Main camera | 50MP main (f/1.6, OIS) |
| Ultrawide | 50MP ultra-wide |
| Periscope | 64MP OmniVision OV64B 3x periscope telephoto with OIS, 100x digital zoom, laser autofocus |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera | |
|---|---|
| Single | External: 20MP Internal: 20MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery | |
|---|---|
| Type | • 6,850mAh battery (other variants) • 7,150mAh battery (16GB+1TB variant) |
| Charging | 80W wired charging 66W wireless charging |
Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint | Sude-mounter fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6E, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG, USB 3.2 Gen 1 |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Satellite | Satellite communication (1TB variant only) |
MISC | |
|---|---|
| Phone Model | PNM-AN10: Standard model PNM-AN20: Beidou satellite connectivity |
| Speaker | Stereo Speaker |
| Cooling System | Advanced vapor chamber (VC) cooling system |
| Haptic Motor | X-axis linear haptic motor |
| Official Stores Online | Lazada Philippines Shopee PhilippinesOther: Aliexpress, Tiktok, Honor |
| Follow Us | Add as preferred source on Google![]() |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.







