The Nothing Phone 4a Pro features a 6.83-inch flexible AMOLED display with a 120Hz refresh rate and up to 5,000 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Snapdragon 7 Gen 4 octa-core processor and runs on Nothing OS 4.1, which is based on Android 16. It sports a 50MP main camera, an 8MP ultrawide lens, 50MP periscope and a 50MP selfie shooter. Powering the device is a 5,080mAh battery, supporting 50W fast charging.
The Nothing Phone 4a Pro was launched globally on March 5, 2026 such as London, UK, United States, India, and the Philippines. The phone has a starting price of £349 / €349 / Rs 31,999.
Update: The phone was released in the Philippines on March 27, 2026 with a suggested retail price of PHP 34,990. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 5, 2026 |
| Release Date | March 27, 2026 |
Price |
|---|
| 8GB/128GB | Rs 39,999 / £499 / $499 / €479 (about PHP 25,799) |
| 8GB/256GB | Rs 42,999 (about PHP 27,699) |
| 12GB/256GB | Rs 45,999 / £549 / $599 / €549 (about PHP 29,599) |
| Price in the Philippines | PHP 34,990 (12GB/256GB) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| SIM | Dual SIM (support e-sim) |
Body |
|---|
| Dimensions | 163.6 x 76.6 x 7.9mm |
| Weight | 210g |
| Build | Glass, polycarbonate plastic frame and back panel |
| Colours | White | Black | Blue | Pink |
| IP Rating | IP65 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | Flexible Amoled |
| Screen Size | 6.83″ |
| Screen Resolution | 1260 × 2800p |
| PPI | 450 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 5,000nits peak brightness, 2160Hz PWM dimming |
Platform |
|---|
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | 1x 2.8 GHz – Kryo Prime (Cortex-720) 4x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-720) 3x 1.84 GHz – Kryo Silver (Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 16, Nothing OS 4.1 3 x OS upgrades | 6 years of security updates |
| Antutu Benchmark Score | 1.1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB LPDDR5X |
| ROM | 128GB, 256GB, UFS 3.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP (1/1.56”, OIS) |
| Ultrawide | 8MP Ultrawide |
| Periscope | 50MP periscope (3.5x optical, up to 140x zoom) |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 50MP (Sony LYT-500) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 5,080mAh |
| Charging | 50W wired charging | 7.5W reverse wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.