The Nothing Phone 4a features a 6.78-inch flexible AMOLED display with a 120Hz refresh rate and up to 4,500 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Snapdragon 7s Gen 4 octa-core processor and runs on Nothing OS 4.1, which is based on Android 16. It sports a 50MP main camera, an 8MP ultrawide lens, 50MP periscope and a 32MP selfie shooter. Powering the device is a 5,080mAh battery, supporting 50W fast charging and 30W wireless charging.
The Nothing Phone 4a was launched globally on March 5, 2026 such as London, UK, United States, India, and the Philippines. The phone has a starting price of £349 / €349 / Rs 31,999.
Update: The phone was released on March 27, 2026 in the Philippines with a starting price of PHP 21,990. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 5, 2026 |
| Release Date | March 27, 2026 |
Price |
|---|
| 8GB/128GB | Rs 31,999 / £261 / €349 (about PHP 20,999) |
| 8GB/256GB | Rs 34,999 / £285 / €389 (about PHP 22,499)
|
| 12GB/256GB | Rs 37,999 / £399 / €429 (about PHP 24,399) |
| Price in the Philippines | • 8GB/128GB – PHP 21,990 • 8GB/256GB – PHP 24,490 • 12GB/256GB – PHP 28,990 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 163.9 x 77.5 x 8.5mm |
| Weight | 205g |
| Build | Glass, polycarbonate plastic frame and back panel |
| Colours | White | Black | Blue | Pink |
| IP Rating | IP64 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | Flexible Amoled |
| Screen Size | 6.78″ |
| Screen Resolution | 1224 × 2720p |
| PPI | 440 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz up to 2,800Hz |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 4500nits peak brightness, 2160Hz PWM dimming |
Platform |
|---|
| Chipset | Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 1x 2.7 GHz – Kryo Prime (Cortex-A720) 3x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-A720) 4x 1.8 GHz – Kryo Silver (Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 16, Nothing OS 4.1 3 x OS upgrades | 6 years of security updates |
| Antutu Benchmark Score | 1.1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB LPDDR4X |
| ROM | 128GB, 256GB, UFS 3.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP (OIS) |
| Ultrawide | 8MP Ultrawide |
| Periscope | 50MP periscope (3.5x optical, up to 70x zoom) |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 32MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 5,080mAh |
| Charging | 50W wired charging | 7.5W reverse wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
thoughts?