Launch |
|---|
| Launch Date | India: April 7, 2026 Philippines: April 28, 2026 |
Price in India |
|---|
| 8GB/256GB | ₹38,999 |
| 12GB/256GB | ₹41,999 |
Price in the Philippines |
|---|
| 8GB/256GB | ₱29,990 |
| 12GB/256GB | ₱34,990 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 162.46 mm x 77.45 mm x 8.50 mm |
| Weight | 210g |
| Build | Glass, Plastic Frame, Metal finish back panel |
| Colours | Fresh Mint, Wuick Silver, and Pitch Black |
| IP Rating | IP66, IP68, IP69, IP69K rating for water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | AMOLED display |
| Screen Size | 6.78″ |
| Screen Resolution | 1.5K (2772 x 1272) resolution |
| PPI | 450 ppi |
| Refreshrate | 165Hz |
| Touch Sampling Rate | 3200Hz with dedicated Touch Reflex chip |
| Glass Protection | Crystal Guard Protection |
| Display Features | 1,800 nits peak brightness, 10bit color, 3840Hz PWM dimmimg |
Platform |
|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| CPU | 1x 3.21 GHz – Cortex-X4 3x 3 GHz – Cortex-A720 2x 2.8 GHz – Cortex-A720 2x 2.02 GHz – Cortex-A720 |
| GPU | Adreno 825 |
| OS | OxygenOS 16 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 2,366,913 points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP f/1.8 main camera with Sony LYTIA-600 CMOS sensor, dual axis with OIS, |
| Ultrawide | 8MP OV08F f/2.2 112-degree ultra-wide angle camera |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 32MP f/2.0 (EIS) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K at 30 fps / 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 7,500mAh |
| Charging | 80W wired charging 6.5W reverse charging Support bypass charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2×2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| WIFI chip | Customized WIFI range Rocket chip |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.