Launch |
|---|
| Launch Date | India: April 30, 2026 Global: Coming soon |
Price |
|---|
| 8GB/256GB | ₹59,999 (~₱38,899 | ~$630) |
| 12GB/256GB | ₹64,999 (~₱42,000 | ~$680) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | WIFI only |
Body |
|---|
| Dimensions | 289.71 x 209.76 x 5.94mm |
| Weight | 672g |
| Build | Glass front, metal frame, metal back panel |
| Colours | Sage Mist and Dune Glow |
| IP Rating | Unspecified IP rating |
Display |
|---|
| Screen Type | LCD display |
| Screen Size | 13.2″ |
| Screen Resolution | 3.4K 3392 x 2400p resolution |
| PPI | 315 ppi |
| Refreshrate | 144Hz LTPO |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | Second Gen Kunlun Glass |
| Display Features | 1,000 nits peak brightness, 10bit color, HDR10+, Dolby Vision |
Platform |
|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 2x 4.61 GHz – Oryon Gen 3 Prime 6x 3.63 GHz – Oryon Gen 3 Performance |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Oxygen 16 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 4.1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 13MP (f/1.8) |
| Ultrawide | Not supported |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 8MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 13,380mAh |
| Charging | 80W wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Not supported |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG, USB 3.2 Gen1 |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.