Launch |
|---|
| Launch Date | China: April 21, 2026 Philippines: May 15, 2026 |
Price |
|---|
| 12GB/512GB | PHP 99,999 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 163.16 x 76.97 x 9.10mm |
| Weight | 235g |
| Build | Glass, Aluminum Alloy |
| Colours | Black, White, Orange |
| IP Rating | IP68, IP69 rating for water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED display |
| Screen Size | 6.82″ |
| Screen Resolution | QHD+ (3168 x 1440p) resolution |
| PPI | 510 ppi |
| Refreshrate | 1-144Hz adaptive refreshrate |
| Touch Sampling Rate | 300Hz up to 2,160Hz instant touch sampling rate |
| Glass Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display Features | 3,500 nits peak brightness, 10bit color |
Platform |
|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 2x 4.61 GHz – Oryon Gen 3 Prime 6x 3.63 GHz – Oryon Gen 3 Performance |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | ColorOS 16 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 4.1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB, 16GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 200MP (Sony LYT-901, OIS) |
| Ultrawide | 50MP (LYT-600, ultra-wide) |
| Periscope | 200MP (OV52A, 3x periscope, OIS) + 50MP (S5KJNL, 10x periscope, OIS) + 3.2MP multispectral sensor |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 50MP Samsung JN5 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K at 60 fps / 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 7,050mAh |
| Charging | 100W wired charging 50W wireless charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Ultrasonic fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Connectivity chip | Ai communication chip R100B |
| Satellite | Supported Satellite Communication (1TB only) |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.