The Poco X8 Pro (Iron Man Edition) features a 6.59-inch OLED display with 1.5K resolution and a 120Hz refresh rate. It is powered by the MediaTek Dimensity 8500-Ultra and runs on HyperOS 3 based on Android 16. The phone sports a 50MP Sony IMX882 OIS main camera, an 8MP ultrawide lens, and a 20MP front camera. Powering the device is a massive 6,500mAh battery, paired with 100W wired fast charging.
The suggested retail price of the Poco X8 Pro (Iron Man Edition) is PHP 22,999, while the Poco X8 Pro (basic model) starts at PHP 18,999. Below are the full specifications of the phone.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 17, 2026 |
| Release Date | March 17, 2026 |
Price |
|---|
| Poco X8 Pro (Basic Model) | 8GB/256GB: PHP 18,999 8GB/512GB: PHP 19,999 12GB/512GB: PHP 21,999 |
| Poco X8 Pro (Iron Man Edition) | 12GB/512GB: PHP 22,999 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| 5G model | Dua Nano SIM (support eSIM) |
Body |
|---|
| Dimensions | 157.53 x 75.19 x 8.18mm |
| Weight | 204 g |
| Build | Glass, Metal Frame |
| Colours | Cloud White, Shadow Black, and Light Sea Green colorways |
| IP Rating | IP68 rating |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED TCL M10 |
| Screen Size | 6.59″ Flat |
| Screen Resolution | 2756 x 1268 Pixels (1.5K) |
| PPI | 447 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz |
| Glass Protection | Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 3500nits peak brightness, 3840Hz PWM dimming, HDR10+ Dolby Vision |
Platform |
|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500-Ultra |
| CPU | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| GPU | Mali-G720 MP8 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 4 years OS upgrades + 6 years security patches |
| Antutu Benchmark Score | 2.4M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB LPDDR5X Ultra |
| ROM | 256GB, 512GB UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP Sony IMX882 OIS |
| Ultrawide | 8MP Ultrawide rear camera |
| Telephoto | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps, 1080p @60fps/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 20MP Omnivision OV20B front camera |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,500mAh |
| Charging | 100W fast charging, 27W Reverse Charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Ultrasonic In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Not Supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
MISC |
|---|
| Phone Model | 2511FPC34G |
| Speaker | 1014D + 1115 Dual stereo speakers, LHDC 5.0, Dolby Atmos |
| Cooling System | 3D ice-sealed circulating cold pump (also referred to as the IceLoop system) |
| Haptic Motor | 0809 X-axis linear motor for haptics |
| Ai Features | Hyper AI |
| Official Stores Online | Lazada Philippines
Shopee Philippines Other: Aliexpress, Tiktok |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.