The Realme 16T was officially launched globally on May 22, 2026. It features a 6.8″ HD+ LCD display, 144Hz refresh rate, and is powered by the Mediatek Dimensity 6300. It runs on Realme UI 7.0 based on Android 16 with and offers up to 256GB of storage. For imaging, it has a 50MP main (Sony IMX852), 2MP mono secondary sensor, and 16MP (Sony IMX480) selfie camera. It is backed by a 8,000mAh battery that supports 45W fast charging.
-
Huge 8000mAh battery delivers 2–3 days of usage on a single charge
-
Tough build with IP68/IP69 water & dust resistance, very durable
-
Bright, smooth 144Hz display for scrolling and gaming
-
Average performance; not ideal for heavy gaming or high‑end tasks
-
No OIS on camera; photos/videos less stable in low light
-
Thick & heavy body; less comfortable for one‑hand use
Price and Availability
Below are the official prices for each storage variant, directly converted to Philippine Peso and US Dollar as estimated pricing.
Realme 16T 5G Price List| Storage Variant | INR (₹) | PHP (₱) | USD ($) |
|---|
| 6GB + 128GB | 29,999 | ~19,299 | ~313 |
| 8GB + 128GB | 31,999 | ~20,599 | ~334 |
| 8GB + 256GB | 34,999 | ~22,599 | ~365 |
There’s no official news yet on when the Realme 16T 5G will arrive in the Philippines. Right now, only its siblings like the Realme 16, Realme 16 Pro, and Realme 16 Pro+ are available here. We’ll update this page as soon as it officially launches in the country.
Technical Specifications
Here are the official full specifications of the phone as listed on their official website.
Launch |
|---|
| Launch Date | India: May 22, 2026 Philippines: To be announced |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 166.47 × 77.23 × 8.88mm |
| Weight | 224g |
| Build | Glass front, plastic (polycarbonate) |
| Colours | Aurora Green, Starlight Black, and Starlight Red |
| IP Rating | IP68, IP69 rating for water and dust resistant |
| Durability | MIL-STD-810H military-grade drop resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | LCD panel |
| Screen Size | 6.5″ |
| Screen Resolution | HD+ resolution (720 x 1570) |
| PPI | 254 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 180Hz |
| Glass Protection | Panda-1681 glass |
| Display Features | 1,200 nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16 Realme UI 7.0 |
Benchmarks |
|---|
| Antutu v11 | 633,631 points (base on 91mobiles) |
Memory |
|---|
| RAM | 6GB, 8GB (LPDDR4X) |
| ROM | 128GB, 256GB (UFS 2.2) |
| SD | Yes supported up to 2TB |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP main (Sony IMX852 |
| Secondary | 2MP mono |
| LED flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 16MP (Sony IMX480) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery |
|---|
| Type | 8,000mAh |
| Charging | 45W fast charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | Not supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB ear jack |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.