The vivo X300 Ultra features a 6.82-inch BOE Q10+ OLED display with a 144Hz refresh rate and up to 4,500 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 octa-core processor and runs on OriginOS 6 which is based on Android 16. It sports a 200MP LYT-901 OIS camera, an 50MP LYT-818 ultrawide lens, 200MP Samsung HP0 periscope, and a 50MP JN5 selfie shooter. Powering the device is a 6,600mAh battery, supporting 100W fast charging and 40W wireless charging.
The vivo X300 Ultra was launched globally on March 30, 2026. The phone has a starting price of CNY 6,999 (Approximately PHP 61,499). The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 30, 2026 |
| Release Date | March 30, 2026 |
Price |
|---|
| 12GB/256GB | CNY 6,999 (~₱61,499 | ~Rs 95,900 | ~$1,015) |
| 12GB/512GB | CNY 7,499 (~₱66,199 | ~Rs 1,02,800 | ~$1,090) |
| 16GB/512GB | CNY 7,999 (~₱70,599 | ~Rs 1,09,700 | ~$1,160) |
| 16GB/1TB (Satellite Connectivity) | CNY 8,999 (~₱79,399 | ~Rs 1,23,500 | ~$1,305) |
| 16GB/1TB (Photography Kit) | CNY 12,999 (~₱114,699 | ~Rs 1,78,500 | ~$1,885) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 162.98 × 76.81 × 8.19mm |
| Weight | 232g |
| Build | Glass, Aluminum alloy |
| Colours | Green, Silver, Black |
| IP Rating | IP68 + IP69 rating for water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | BOE Q10+ OLED |
| Screen Size | 6.78″ |
| Screen Resolution | (3168 × 1440p) 2K resolution |
| PPI | 510 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | Fiamond Armor Glass |
| Display Features | 4500nits peak brightness, HDR10+ |
Platform |
|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 2x 4.61 GHz – Oryon Gen 3 Prime 6x 3.63 GHz – Oryon Gen 3 Performance |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Origin OS 6 based on Android 16 (5 years OS upgrades and 7 years security patches) |
| Antutu Benchmark Score | 4M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB, 16GB (LPDDR5X Ultra) |
| ROM | 256GB,, 512GB, 1TB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 200MP (Sony LYT-901, OIS) |
| Ultrawide | 50MP (Sony LYT-818, ultra-wide) |
| Periscope | 200MP (Samsung HP0 periscope, OIS, 3.7x) + 5MP multispectral lens |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps, full focal 4K 120fps 10-bit Log, no Action button |
| Imaging chip | VS1+ imaging chip | ZEISS optics |
Front Camera |
|---|
| Single | 50MP (Samsung S5KJN5, autofocus) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K @60fps / 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,600mAh BlueOcean |
| Charging | 100W wired charging 40W wireless charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Ultrasonic In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Satellite | Satellite Connectivity (messaging/call) |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.