The HTC U24 Pro specs features including a 6.8-inch FHD+ curved OLED display with a 120Hz refresh rate. The phone is powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3, a 50MP OIS main camera, a 8MP ultrawide camera, and 50MP telephoto lens. Additionally, the phone is running on Android™ 14, and it is packed with a 4,600mAh battery capacity supporting 60W wired fast charging, 15W wireless and 5W reverse wireless charging.
The price for the HTC U24 Pro is TWD$18,990 or around PHP34,000 in philippine peso. “Please note that prices may vary based on the region and the specific model of the device. For the most accurate and up-to-date pricing, it’s best to check with local retailers or the official HTC website.
The phone is recently announced on June 12th, 2024 in Taiwan as officially announced by the company. The release date is on July 1st, 2024. Below are the full specifications for the HTC U24 Pro.
![]() DISPLAY Size: 6.8″ Curved Amoled Display 2436×1080 Ration: 20:9 Support HDR10+ 120Hz Refreshrate | CHIPSET CPU: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 GPU: Adreno 720 |
| OS Android™ 14 | |
| CAMERA 50MP OIS, 50MP UW 50MP Selfie | |
| BATTERY 4,600 Mah Battery 60W Wired Charging 15W wireless Charging |
| Full Phone Specifications | |
| Display | |
| Size | 6.8 inch Display |
| Type | Curved Oled Display Panel |
| Resolution | 2436 x 1080 FHD+ resolution |
| Refreshrate | 120Hz Refreshrate |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | 1x 2.63 GHz – Cortex-A715 3x 2.4 GHz – Cortex-A715 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android™ 14 |
| Features | 2-color notification LED |
| Memory | |
| RAM | 12GB LPDDR5 |
| ROM | 256GB UFS 3.1 |
| Virtual RAM | 8GB |
| SD Card | YES MicroSD™ (3.0, up to SDXC) |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP OIS Main Camera 8MP Ultrawide, 50MP Telephoto 50MP Front Camera OIS |
| Front Camera | 50MP JN1 Front Camera |
| Video Main Cam | 4K/1080p/720p @60/30fps |
| Video Front Cam | 4K/1080p/720p/480p @60/30fps |
| Features | AI scene detection Auto HDR Pro mode (RAW) Timelapse Beauty mode Portrait mode Night mode Motion photo Panorama mode AI group photo AI gesture EIS |
| Battery | |
| Capacity | 4,600 mAh Li-Po |
| Wired | 60W Fast Charging (wired) |
| Wireless | 15W Wireless Charging 5W Reverse |
| Audio | |
| Speaker | Dual Stereo |
| Microphone | 2 (Noise Reduction) |
| Audio Jack | YES 3.5mm Audio Jack |
| Security | |
| Fingerprint | In-Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensor | |
| Accelerometer | G-Sensor |
| Proximity | Yes |
| Ambient | Yes |
| E-Compass | Yes |
| Connectivity | |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 A2DP, LE |
| Location | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Wi-FI | WIFi-6 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| USB | USB TYPE-C 2.0, OTG |
| Satelite Conectivity | No |
| IR Blaster | Yes |
| Networks | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Bands | 4G TD-LTE: B34/B38/B39/B40/B41; 4G FDD-LTE: B1/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B26/B28A; |
| 5G Bands | 5G: n1/n3/n5/n8/n28A/n38/n40/n41/n77/n78 |
| 6G Bands | No |
| Speed | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Other Features | |
| Cooling System | unspecified |
| IP Rating | IP-67 Rating (water and dust resistant) |
| FM Radio | YES |
| Materials | Glass, Aluminum Alloy |
| Dimensions | 167.1 x 74.9 X 8.98 mm |
| Weight | 198.7 g |
| Model | – |
| Colors | Space Blue, Twilight White |
| Performance | |
| Antutu Benchmark | 823,249 (antutu v10) Source: 1 |
| Geekbench Score | Single-Core: 1139 Multi-Core: 3375 |
| 3D Mark Wild Life | – |
| Price and Availability | |
| Announced | June 12th, 2024 |
| Released Date | July 1, 2024 |
| Price Philippines | ₱ 34,462 |
| Price EUR | EUR 564 |
| Price Taiwan | TWD$18,990 |
| Price China | ¥ 4,381 |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the content, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Questions · FAQ
Frequently asked questions about the HTC U24 Pro
When is the HTC U24 Pro release date?
The phone launch date is scheduled for July 1st, 2024 in Taiwan
What are the specifications of the HTC U24 Pro?
The phone features a 6.8 inch FHD+ curved OLED display; 120hz refreshrate; Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3; 50MP+8MP UW+50MP Telephoto, 50MP front OIS; 4,600 mah battery; 60W fast charging, 15W wireless; Android™ 14.
What is the price of HTC U24 Pro in Taiwan?
The price of HTC U24 Pro in Taiwan is TWD18,990.


