| NETWORKS | IQOO Z9x 5G Specifications |
|---|---|
| 2G bands | (GSM) 850, 900, 1800, 1900 |
| 3G bands | (WCDMA): 1, 5, 8 |
| 4G bands | (LTE): 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| 5G bands | Yes |
| Speed | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM, nano sim |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | FHD+ IPS LCD Display |
| Size | 6.72 inch |
| Resolution | 1080×2400, 393ppi |
| Refreshrate | 120hz |
| Features | 1000 nits peak brightness |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | 4X Cortex-A78 @2200 MHz, 4X Cortex-A55 @1800 MHz. |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android™ 14 |
| Features | No |
| MEMORY/STORAGE | |
|---|---|
| RAM | 4GB, 6GB, 8GBLPDDR4x |
| ROM | 128GB UFS 2.2 |
| Virtual RAM | 8GB |
| Micro SD Card | up to 512GB |
| Features | No |
| CAMERA | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP+2MP |
| Selfie Camera | 8MP |
| Video | 4K @30fps, 1080 @60/30fps |
| Features | AF Dual camera LED flash Super Night + Tripod Mode, FlashShot, AI HDR, Skin tone optimization |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1 |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| Location | GPS/AGPS/Galileo |
| USB Connection | USB Type-C (USB 2.0) OTG |
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac, WI-FI 5 |
| NFC | Supported |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6,000 mAh |
| Charging Speed | 44W |
| Wireless | No |
| Features | No |
| AUDIO | |
|---|---|
| Speaker | Dual Stereo |
| Microphones | 1 |
| SECURITY | |
|---|---|
| Fingerprint | side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Features | No |
| SENSOR | |
|---|---|
| Accelerometer | G-Sensor |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| E-Compass | Yes |
| Proximity | Yes |
| Other Features | |
|---|---|
| Materials | Glass, Plastic Frame |
| Dimensions | 7.99mm |
| Weight | 199 grams |
| Ratings | IP64 Rating |
| Model | Unknown |
| Radio | Yes |
| Cooling System | No |
| Colors | Mint Green, Black, White |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Antutu Score | (antutu v10) 515,384 |
| Geekbench Score | Unknown |
| 3D Mark Wil Life | Unknown |
| PRICE & AVAILABILITY | |
|---|---|
| Price | EUR 160 ₹14,315 About ₱9,899 (direct conversion) |
| Announced | 2024 |
| Launched Date | May 2024 |
- OPPO K15 Pro and K15 Pro+ Launched in China; Prices Start at CNY 2,999
- Oppo Find X9 Ultra Launch Date, Key Details, and Certifications for Global Launch
- Vivo Pad 6 Pro Launched in China; Price Starts at CNY 4,499
- Vivo X300 Ultra Launched in China: Price Starts at CNY 6,999
- vivo X300s Launched in China; Price Starts at CNY 4,999
