| Display: | 6.78″ FHD+ Amoled Display, 120hz |
|---|---|
| Chipset: | Mediatek Helio G100, Mali-57 MC2 |
| Memory: | 8GB RAM, 256GB ROM |
| Camera: | 108MP main camera, 13MP Selfie |
| OS: | Android 14, HiOS |
| Battery: | 5,000mAh, 33W wired |
Full Specifications
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 7.4mm |
| Weight | n/a |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Model | kl7 |
| Announced | September 2024 |
| Released Date | September 26, 2024 (India) |
| Display | • 6.78 inches, (1080*2400) Amoled • 120hz refreshrate • 1700-nit peak brightness |
| Chipset | (6nm) Mediatek Helio G100 |
| CPU | • 2X Cortex-A76 cores 2.2 GHz • 6X Cortex-A55 cores 2.0 GHz. |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB (extended RAM up to 8GB) LDDR4X |
| ROM | 128GB, 256GB UFS 2.2 |
| SD Card | microSDXC |
| Main Camera | – 108MP main, PDAF – Auxiliary Lens AI – LED flash, HDR |
| Front Camera | 13MP |
| Video Main | 4K @30fps, 1080p @30fps |
| Video Front | 1080p@30fps, 720p @30fps |
| OS | Android 14, HiOS |
| Radio | Yes |
| Connectivity | WIFI5, Bluetooth, IR Remote, USB-C, 3.5mm Audio Jack, OTG, |
| Sensor | Side-mounted Finger-print Scanner, Accelerometer, Compass, Proximity |
| Battery | Li-Po 5,000 mAh |
| Charging Speed | 33W wired |
| Speaker | Dual Symmetrical Speakers |
| Other Features | IP54 Rating, Wet & Oily Touch Control |
| Build | Plastic, Glass |
| Colors | Obsidian Edge Black, Arctic Glow White, Transformers Edition: Optimus Prime |
| Price | TBA |
- Honor X80i 5G Launched in China; Price Starts at CNY 1,999
- OPPO K15 Pro and K15 Pro+ Launched in China; Prices Start at CNY 2,999
- Oppo Find X9 Ultra Launch Date, Key Details, and Certifications for Global Launch
- Vivo Pad 6 Pro Launched in China; Price Starts at CNY 4,499
- Vivo X300 Ultra Launched in China: Price Starts at CNY 6,999
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.







