| DISPLAY | 6.67″ 1.5K FHD+ Amoled Display, 144hz |
|---|---|
| CHIPSET | Mediatek Dimensity 9300+ Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | 12GB, 16GB RAM, 256GB/512GBGB, 1TB ROM |
| CAMERA | 50MP Light Fusion 900, 32MP Selfie |
| OS | Android 14, HyperOS |
| BATTERY | 5,000mAh, 120W wired, 50W wireless |
Full Specifications
| Dimensions | 160.5 x 75.1 x 8.39 |
| Weight | 209g |
| SIM | Dual Nano SIM, support eSIM |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Model | n/a |
| Announced | September 2024 |
| Released Date | September 26, 2024 (PH) |
| Display | 6.67 inches (1220 x 2712) 144Hz refreshrate, 446ppi, Dolby Vision, HDR10+, 1600 nits (HBM), 4000 nits (peak), Corning Gorilla Glass 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4nm TSMC) • AI: MediaTek NPU 790 Generative AI |
| CPU | 1 x Cortex-X4, up to 3.4GHz3 x Cortex-X4, up to 2.85GHz4 x Cortex-A720, up to 2.0GHz |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| RAM | 12GB, 16GB (extended RAM up to 32GB) |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB |
| SD Card | not supported |
| Main Camera | • 50MPLight Fusion 900 image sensor2.4µm 4-in-1 Super Pixel ƒ/1.6OIS23mm • 50MP ƒ/2.060mm • 12MPf/2.215mm equivalent focal length120˚ FOV • LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.7-2.2/15-50 ASPH optic lens |
| Front Camera | 32MP ƒ/2.0, 80.8˚FOV |
| Video Main | 8K (7680×4320) video recording at 24fps, 30fps4K (3840×2160) video recording at 24 fps, 30 fps, 60 fps1080p (1920×1080) HD video recording at 30 fps, 60 fps720p (1280×720) HD video recording at 30 fpsSlow motion video: 720p 120fps, 240fps, 960fps 1080p 120fps,240fps,960fps |
| Video Front | 4K (3840×2160) video recording at 30 fps1080p (1920×1080) HD video recording at 30 fps, 60 fps720p (1280×720) HD video recording at 30 fps |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Radio | unspecified |
| Connectivity | WI-FI 6/WI-FI 6E, Bluetooth 5.4 AAC/SBC/LDAC/LHDC, IR Blaster, USB-C, OTG, |
| Sensor | In-display Finger-print Scanner, Proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Gyroscope | Electronic compass | IR blaster | Flicker sensor | X-axis linear vibration motor |
| Battery | Li-Po 5,000 mAh |
| Charging Speed | 120W wired HyperCharge, Support PD3.0, PD2.0 and Mi-FC 2.0, 50W wireless charging |
| Speaker | Dual Stereo Speakers, Tuned by Dolby Atmos |
| Other Features | IP68 Rating, Wet & Oily Touch Control, Xiaomi IceLoop system, Circle to Search with Google, Google GeminiAI Interpreter, AI Notes, AI Recorder, AI Captions, AI Film, AI image editing, AI Portrait |
| Build | PU, Glass, 6M13 aluminium alloy |
| Colors | Titan Black, Titan Grey, Titan Blue |
| Price in Philippines | • 12GB RAM/256GB: PHP 37,999 • 12GB RAM/512GB ROM: Php 39,999 • 12GB RAM/1TB ROM: Php 41,999 |
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.









