Launch | |
|---|---|
| Launch Date | China: January 19, 2026 Global: Coming soon |
| Release Date | January 19, 2026 |
Network | |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| 5G model | Support 4 SIM (dual Nano SIM & Dual e-SIM) |
Body | |
|---|---|
| Dimensions | 150.5 x 71.9 x 6.1mm |
| Weight | 155 g |
| Build | Glass, Metal Frame |
| Colours | Fairy Purple / Light Orange / Feather White / Shadow Black |
| IP Rating | IP68, IP69 rating |
Display | |
|---|---|
| Screen Type | LTPO OLED |
| Screen Size | 11.61 inches |
| Screen Resolution | 2640 x 1216 1.5K resolution |
| PPI | 460 ppi |
| Refreshrate | 1~120Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | Giant Rhinoceros Glass |
| Display Features | 6,000 nits local peak brightness, 4,320Hz PWM dimming, ultra-slim 1.08mm uniform bezels |
Platform | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| GPU | Arm® Mali-G615 |
| OS | Mali-G1 Ultra MP12 |
| Antutu Benchmark Score | 4.5M+ points |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 12GB, 16GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera | |
|---|---|
| Main camera | 50MP (OmniVision OV50Q, OIS) |
| Ultrawide | 50MP (OV50M, ultra-wide, macro) |
| Telephoto | 64MP (OV64B, periscope telephoto, 3.2x, OIS) |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps, 1080p @60/30fps |
Front Camera | |
|---|---|
| Single | 50MP (OmniVision OV50M) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps, 1080p @60/30fps |
Battery | |
|---|---|
| Type | 5,500mAh battery |
| Charging | 80W wired & 50W wireless charging |
Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint | 3D ultrasonic fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0, supporting BLE, LE Audio, Auracast, SBC, AAC, LDAC, aptX, aptX HD, LC3, and LHDC5.0. |
| NFC | Yes Supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Network Chip | Integrated 3GPP Release-17 5G modem, MediaTek Xtra Range 3.0 |
MISC | |
|---|---|
| Phone Model | LDY-AN00 |
| Speaker | Dual Speaker, Dolby Atmos, HONOR Sound |
| Cooling System | VC (Vapor Chamber) liquid cooling, Butterfly Wing Design |
| Haptic Motor | X-axis linear motor |
| Ai Features | Solid-state AI Key |
| Price | • 12GB+256GB: CNY 4,999 (~Rs 61,800 / ~$700 / ~PHP 42,699) • 12GB+512GB: CNY 5,299 (~Rs 65,500 / ~$740 / ~PHP 45,199) • 16GB+512GB: CNY 5,599 (~Rs 69,200 / ~$780 / PHP 47,799) • 16GB+1TB: CNY 5,999 (~Rs 74,200 / ~$835 / PHP 51,199 |
| Official Stores Online | Lazada Philippines Shopee PhilippinesOther: Aliexpress, Tiktok, Honor China |
When was the Honor Magic 8 Pro Air launched?
It was officially launched in China on January 19, 2026, alongside the Honor Magic 8 RSR. The global release date is yet to be announced.
What is its starting price in the China and converted to peso?
In the China, it start at around CNY 4,999. In Philippines, the starting price is about PHP 42,699 (approximately $700 / RS 61,800)
What colors are available?
It is available in Fairy Purple, Light Orange, Feather White, and Shadow Black colorways
How thin and light is it?
It is 6.1mm thick and weighs 155g, making it lighter than the iPhone Air (165g). The thickness may vary slightly by color.
What about the display?
It features a 6.31-inch LTPO OLED flat screen with 2640 x 1216 pixels resolution, 120Hz refresh rate, and a peak brightness of 6000 nits. It also has a 3D ultrasonic under-display fingerprint sensor.
Which processor does it use?
It is powered by the MediaTek Dimensity 9500 (3nm process), with up to 16GB RAM and 1TB storage, running Android 16 with MagicOS 10.
What is the battery capacity and charging speed?
It has a 5500mAh silicon-carbon battery with 80W wired charging, 50W wireless charging, and 5W reverse charging. The battery has an energy density of 917 Wh/L.
What is the camera configuration?
The rear camera setup includes a 50MP main camera (1/1.3-inch sensor, f/1.6 aperture, OIS), a 64MP periscope telephoto camera (3.2x optical zoom, f/2.6 aperture, OIS), and a 50MP ultra-wide-angle camera (supports macro shots). The front camera is 50MP (f/2.0 aperture).
Does it support 5G?
Yes, it supports 5G connectivity.
What other features does it have?
It has stereo speakers, IP68/IP69 water and dust resistance, NFC, but no 3.5mm audio jack, microSD card slot, OTG, or infrared function.
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Glad you’re here with us! Don’t want to miss new articles, updates or stories? Add us as your preferred source on Google or follow us on Google News – takes just a second!
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.








