The Honor MagicPad 4 features a 12.3-inch OLED display with a 165Hz refresh rate and up to 2,400 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Snapdragon 8 Gen 5 octa-core processor and runs on MagicOS 10 which is based on Android 16. It sports a 13MP main camera with LED flash and 9MP front camera. Powering the device is a 10,100mAh battery, supporting 66W fast charging.
The Honor MagicPad 4 was introduced on March 4, 2026, at MWC 2026 Barcelona and has a price of €699 (about PHP 47,999). The full specifications of the device are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 6, 2026 |
| Release Date | March 12, 2026 |
Price |
|---|
| Europe | €699 (12GB/256GB) |
| United Kingdom | £599.99 (12GB/256GB) |
| Philippines | PHP 47,999 (12GB/256GB) |
| India | Rs 74,399 (12GB/256GB) |
Network |
|---|
| WIFI Only | Wi-Fi 7 (2×2 MIMO, 160MHz, MU-MIMO) |
Body |
|---|
| Dimensions | 273.4 x 178.8 x 4.8mm |
| Weight | 405g |
| Build | Glass, All-metal unibody |
| Colours | Grey and White |
| IP Rating | No |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED |
| Screen Size | 12.3″ |
| Screen Resolution | 3K (3000 x 1920p) |
| PPI | 290 ppi |
| Refreshrate | 165Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz |
| Glass Protection | Unspecified |
| Display Features | 5280Hz PWM fimming, TÜV Rheinland certification for eye protection |
Platform |
|---|
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU | 2x 3.8 GHz 6x 3.32 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Antutu Benchmark Score | 3M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 13MP f/1.8 |
| Ultrawide | Not supported |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 9MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 10,100mAh |
| Charging | 66W wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side-mounted fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7 (2×2 MIMO, 160MHz, MU-MIMO), WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 | LE Audio | Auracast |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.