LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | January 14, 2025 |
| Status | Available in PH: March 11, 2025 |
NETWORK | |
|---|---|
| Speed | |
| 2G | |
| 3G | |
| 4G | |
| 5G | No |
| SIM | No |
BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 259.1 x 176.1mm x 6.1mm |
| Weight | 475 grams |
| Build | Glass front, Metal Frame, Metal back panel |
| Colors | White, Gray |
| IP Rating | IP64 water and dust resiatance |
| Certifications | SGS Premium Performance Certification (Anti Drop & Crash Resistance) |
DISPLAY | |
|---|---|
| Screen Type | IPS LCD, 144Hz, 500 niys peak brightness, 1.07 billion colors, DCI-P3 Wide color gamut |
| Screen Size | 11.5-inch |
| Resolution | 2800 x 1840, 3:2 ratio (~291 ppi density) |
SOC | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Elite (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-A715 & 3×3.20 GHz Cortex-A715 & 4×2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Arm Mali-G615 MC6 |
| OS | Android 15, MagicOS 9.0 |
MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5X |
| ROM | 128GB / 256GB / 512GB UFS 4.0 |
| SD | No |
BACK CAMERA | |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.0, (wide), Fno2.0 AF |
| Video | 1080p@30fps |
| LED Flash | Yes |
| Features | N/A |
FRONT CAMERA | |
|---|---|
| Punch Hole | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Features | N/A |
BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 10100 mAh |
| Charging | 66W Honor SuperCharge |
CONNECTIVITY | |
|---|---|
| WIFI | WIFI 6,802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2×2 MIMO |
| Bluetooth | ABR-LX1/ABR-LX2 BT5.1 ABR-LX3 BT5.2 |
| NFC | No |
| GPS | GPS/AGPS/GLONASS/BeiDou/Galileo |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| Audio | 24-bit/192kHz Hi-Res audio IMAX Enhanced, DTS:X Ultra |
SENSORS | |
|---|---|
| Fingerprint | Side-mounted |
| Gravity | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Ambient | Yes |
| Proximity | Support (Ultrasonic approach, non-physical approach sensor) |
MISC | |
|---|---|
| Speaker | 8 Stereo Speakers |
| Model | ROL-W00 |
| Price | PHP 28,999 |
| Source | Honor |
| News | Honor Pad V9 Tablet: 11.5″ 2.8K Display, Dimensity 8350 Elite, and 10,100mAh Battery |
Conclusion
The Honor Pad V9 is a solid mid-range tablet offering a large, high-resolution display, decent performance for everyday tasks, and long battery life. However, its camera is unremarkable, and it lacks some features found in higher-end competitors. Overall, a good choice for budget-conscious consumers who prioritize screen quality and battery life.
- 144Hz display
- 8-speaker audio
- Fast processor
- Good multitasking
- Google Kids Space
-
No ingress protection
- No fingerprint sensor
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.






