Launch |
|---|
| Launch Date | January 5, 2026 |
| Released Date | January 5, 2026 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| SIM | Dual Nano SIM |
Body |
|---|
| Dimensions | 162.1 x 76.3 x 7.98mm, 216 grams |
| Weight | 216 g |
| Build | Glass, Metal Frame |
| Colours | Rising Sun Orange, Snow White, Phantom Black |
| IP Rating | IP66, IP68, IP69, IP69K rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED (LTPS) |
| Screen Size | 6.79 inches |
| Screen Resolution | 1.5K (2640 x 1200p) |
| PPI | 437 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | Yes but unspecified glass protection |
| Display Features | 59120Hz high-frequency PWM dimming, 4,000nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek 8500 Elite |
| CPU | 1x Cortex-A725 @ 3.40 GHz 3x Cortex-A725 @ 3.20 GHz 4x Cortex-A725 @ 2.20 GHz |
| GPU | Arm Mali-G720 MC8 |
| OS | MagicOS 10 (Android 16) |
| Antutu Benchmark Score | 2.4 million+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| SD | No |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP OIS |
| Secondary Sensor | 5MP |
| Telephoto | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 1080p at 60fps/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 16MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60fps |
Battery |
|---|
| Type | 10,080mAh (Si/C) |
| Charging | 80W fast charge |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2 × 2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes supported |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Network Chip | Honor C1+ (or C1 Plus) self-developed RF enhancement chip |
MISC |
|---|
| Phone Model | SER-AN00 |
| Speaker | Stereo Speaker |
| Cooling System | Vapor Chamber (VC) Cooling |
| Haptic Motor | X-axis linear motor |
| Ai Features | Honor AI |
| Price | 12GB+256GB: CNY 2,699 (Rs 34,850 | $385 | ₱22,899) 12GB+512GB: CNY 2,999 (Rs 38,720 | $430 | ₱25,399) |
| Official Stores | Lazada Philippines
Shopee Philippines Other: Aliexpress, Honor Store China |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.