The Huawei Mate 80 Pro Max (Wind Edition) features a 6.9-inch 1.5K OLED display with a 120Hz refresh rate and up to 8,000 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Kirin 9030 Pro processor and runs on HarmonyOS 6. It sports a 50MP OIS camera, an 40MP ultrawide lens, 50MP periscope lens, and a 13MP selfie shooter. Powering the device is a 6,000mAh battery, supporting 100W wired fast charging and 80W wireless charging.
The Huawei Mate 80 Pro Max was launched in China on March 23, 2026. The phone has a starting price CNY 8,499 (Approximately PHP 73,399). The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 23, 2026 |
| Sale Date | March 27, 2026 |
Price |
|---|
| 16GB/512GB | CNY 8,499 |
| 16GB/1TB | CNY 9,499 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 164.4 x 79, 8.25mm |
| Weight | 239g |
| Build | Glass, Aluminum alloy frame and back panel |
| Colours | Polar Day Gold and Polar Night Black |
| IP Rating | IP68 + IP69 rating |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED |
| Screen Size | 6.9″ |
| Screen Resolution | 1.5K (2848 × 1320) |
| PPI | 460 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | 2nd Generation Kunlun Glass |
| Display Features | 8,000nits peak brightness, 1440Hz PWM dimming |
Platform |
|---|
| Chipset | Kirin 9030 Pro |
| CPU | 1x 2.75 GHz – 3x 1.72 GHz – 4x 2.27 GHz – |
| GPU | Maleoon 935 |
| OS | HarmonyOS 6 HyperSpace Memory + Ark Engine |
| Antutu Benchmark Score | 1.7M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 16GB LPDDR5X |
| ROM | 512GB, 1TB UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP RYYB (1/1.28″) (OIS) – 17.5EV Ultra High Dynamic Main Camera + 10-stop Variable Aperture F/1.4-F/4.0 (24mm) SC590XS |
| Ultrawide | 40MP RYYB UW – 13mm |
| Periscope | 50MP RYYB (4x) 90.5mm Periscope Telephoto |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 13MP Front + 3D ToF |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,000mAh |
| Charging | 100W wired charging 80W wireless charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side-mounted fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1 +B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG USB 3.1 Gen1 |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Satellite | Two-way Beidou Satellite messaging and Tiantong Satellite communications |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.