Launch |
|---|
| Launch Date | December 22, 2025 |
| Released Date | December 27, 2025 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| SIM | Dual Nano SIM |
Body |
|---|
| Dimensions | 161.87 mm x 75.5 mm x 7.2 mm |
| Weight | 196g |
| Build | Glass, Plastic Frame |
| Colours | Stylish green, versatile purple, zero-degree white, and phantom black. |
| IP Rating | IP65 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | FHD+ (2412 × 1084 pixels) |
| PPI | 395 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | aluminosilicate glass |
| Display Features | 2160 Hz high-frequency PWM dimming, 1,100nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Kirin 8020 (7nm SMIC) |
| CPU | 1x Prime Core @ 2.285 GHz 3x Medium Cores @ 2.05 GHz 4x Efficiency Cores @ 1.3 GHz |
| GPU | Maleoon 920 |
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Antutu Benchmark Score | 804,209 points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB LPDDR5 |
| ROM | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| SD | microSDXC |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50-megapixel ultra-high-definition lens OIS (F1.9 aperture) |
| Ultrawide | No Ultrawide |
| Telephoto | 12MP RYYB telephoto portrait lens OIS |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps, 1080p @60fps/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 50MP ultra-clear portrait lens (F2.4 aperture) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K @30fps, 1080p @60fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,000mAh (Si/C) |
| Charging | 100W Huawei SuperCharge |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Optical in-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2 × 2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 SBC, AAC, LDAC and L2HC high-definition audio. |
| NFC | Yes Supported |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG, StarSpark E1.0 |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Network Chip | Integrated 5G modems |
MISC |
|---|
| Phone Model | PSN-AL00 |
| Speaker | Stereo Speaker |
| Cooling System | vapor chamber (VC) liquid cooling system |
| Haptic Motor | X-axis linear motor |
| Ai Features | Xiaoyi (Celia), Pangu, Nova JIN, System-Level AI Features |
| Price | 256GB: ¥2699 512GB: ¥2999 256GB: ₱22,799 512GB: ₱25,299 |
| Official Store | Lazada Philippines
Shopee Philippines Other: Aliexpress, Huawei Mall |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.