The Infinix Note 60 Ultra features a 6.78-inch AMOLED display with 1.5K resolution cinematic display. Under the hood, it is powered by the Mediatek Dimensity 8400 Ultimate octa-core processor and runs on XO16 which is based on Android 16. It sports a 200MP Samsung ISOCELL HPE OIS camera, an 50MP Samsung JN5 periscope, and a 32MP selfie shooter. Powering the device is a 7,000mAh battery, supporting 100W wired fast charging and 50W wireless charging.
The Infinix Note 60 Ultra was announced globally on March 4, 2026 at MWC 2026 in Barcelona. The phone is listed in Malaysia for RM 2,999, which is about PHP 45,399. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Announced | March 4, 2026 |
| Release Date | Q2 2026 |
Price |
|---|
| 12GB/256GB | RM 2,999 (PHP 45,399) |
| 12GB/512GB | TBA |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| Satellite | Support satellite calling and messaging connectivity |
Body |
|---|
| Dimensions | 262.37 x 77.17 x 7.90 mm |
| Weight | 220g |
| Build | Glass, Uni-chassis camera module, Metal frame |
| Colours | Torino Black, Monza Red, Amalfi Blue, and Roma Silver |
| IP Rating | IP64 rating |
Display |
|---|
| Screen Type | Amoled |
| Screen Size | 6.78″ |
| Screen Resolution | 1.5K (1208 × 2644p) |
| PPI | 429 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz up to 2,800Hz instant touch sampling rate |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 4500nits peak brightness, HDR10+, 2304Hz PWM dimming, Active Matrix display technology (Back panel) |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate |
| CPU | 1x 3.25 GHz – Cortex-A725 3x 3 GHz – Cortex-A725 4x 2.1 GHz – Cortex-A725 |
| GPU | Mali-G720 MP7 |
| OS | Android 16 XOS 16 with 3 years OS upgrades and 5 years security patches |
| Antutu Benchmark Score | 1.9M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB (UFS 4.0) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 200MP Samsung ISOCELL ultra-resolution main camera |
| Ultrawide | 8MP ultra-wide |
| Periscope | 200MP Samsung ISOCELL ultra-resolution main camera (up to 100X zoom) |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 32MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 7,000mAh |
| Charging | 100W wired charging 50W wireless charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.