The Infinix Note 60 5G features a 6.78-inch 1.5K AMOLED display with a 144Hz refresh rate and up to 4,500 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the MediaTek Dimensity 7400 octa-core processor and runs on XOS 16, which is based on Android 16. It sports a 50MP main camera, an 8MP ultrawide lens, and a 13MP selfie shooter. Powering the device is a massive 6,500mAh battery, supporting 45W fast charging and 30W wireless charging.
The Infinix Note 60 5G will be available in Indonesia on February 18, 2026, while its release in the Philippines is expected in March 2026. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | Indonesia: February 18, 2026 Philippines: Coming soon (March 2026) |
| Release Date | Indonesia: February 18, 2026 Philippines: Coming soon (Expected March 2026) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | Unspecified |
| Weight | Unpecified |
| Build | Glass, Plastic Frame |
| Colours | Solar Orange, Turino Black, Silk Green, Mist Titanium |
| IP Rating | IP64 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | Flat Amoled |
| Screen Size | 6.78″ |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| PPI | 430 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz up to 2,800Hz |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Features | 2160Hz PWM Dimming and TÜV Rheinland Low Blue Light, 4500nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 |
| CPU | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| OS | Android 16, XOS 16 |
| Antutu Benchmark Score | 750K+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB LPDDR5 |
| ROM | 128GB, 256GB, UFS 3.1 |
| SD | Support up to 2TB microSD |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP f/1.8 |
| Ultrawide | 8MP Ultrawide |
| Telephoto | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 2K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 13MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,500mAh |
| Charging | 45W fast charging, 30W wireless charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.