The Infinix XPAD 20 LTE features a 11-inch FHD+ IPS LCD display with 90Hz refreshrate, powered by Mediatek Helio G88 chipset and running XOS 15 based on Android 15. It includes an 8MP main camera and a 5MP selfie camera. Powering the device is a 7,000mah battery with 90W wired fast charging.
The Infinix XPAD 20 LTE launched on July, 14 2025, in the Philippines with a starting price of ₱6,499. The tablet is available on Lazada, Shopee and Tiktok Shop. Full specifications are listed below.
Launch | |
|---|---|
| Launch Date | July 14, 2025 |
| Released Date | July 14, 2025 at 12:00 AM |
Network | |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE |
| SIM | Single Nano SIM |
Body | |
|---|---|
| Dimensions | 257.67 x 169.22 x 7.9 mm |
| Weight | 498 grams |
| Build | Glass, Alluminum frame |
| Colours | Stellar Grey /Forest Green Dreamy Purple / Rising Red |
| IP Rating | IP52 rating water and dust resistant |
| Certification | TÜV Rheinland certification |
Display | |
|---|---|
| Screen Type | IPS LCD display |
| Screen Size | 11-inch |
| Screen Resolution | FHD+ 1200 x 1920 resolution, |
| Refreshrate | 90Hz |
| Sampling Rate | 180Hz |
| Protection | unspecified glass |
| Display Features | 25KHz PWM dimming, 440 nits peak brightnes |
Platform | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G88 |
| CPU | 2x 2 GHz – Cortex-A75 6x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G52 MP2 |
| OS | Android 15, XOS 15 |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB RAM LPDDR4X |
| ROM | 128GB, 256GB UFS 2.1 |
| SD | Yes supported up to 2TB |
Back Camera | |
|---|---|
| Main camera | 8MP f/1.8 AF |
| Ultra-wide | No |
| Telephoto | No |
| LED flash | Yes |
| Video | 1080p @30fps, 720p @30fps |
Front Camera | |
|---|---|
| Single | 5MP f/2.0 FF |
| LED Flash | No |
| Video | 1080p @30fps, 720p @30fps |
| Features | HDR, panorama, AI, Face recognition-based unlocking |
Battery | |
|---|---|
| Type | 7,000mah (Li-Po) |
| Charging | 10W wired charging |
Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint | Side-mounted fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2 × 2 MIMO, EHT160, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO VoLTE, VoWi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 BLE |
| NFC | Yes |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS, Beidou Satellite News |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| IR Blaster | No |
| Audio Jack | 3.5mm audio jack |
| Radio | FM Radio |
MISC | |
|---|---|
| DRM | DRM Widvine L1 |
| Speaker | Quad stereo speaker Hi-Res audio tuned by DTS |
| Cooling System | No |
| Haptic Motor | Z-axis linear motor |
| Ai Features | Infinix Ai |
| Antutu Score | 268,860 (v10) |
| GeekBench | single core: 425 multi-core: 1355 |
| Price in Philippines | ₱6,499 (4GB/128GB) ₱7,499 (8GB/256GB) |
| Where to buy? | Lazada Philippines Shopee PhilippinesOthers: Aliexpress, Tiktok |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.






