The iPhone 17e features a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display with a 60Hz refresh rate and up to 800 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the A19 chip 6-core processor and runs on iOS 26. It sports a 48MP Fusion main camera with 3x telephoto lens. Powering the device is a massive 4,005mAh battery, supporting 20W fast charging and 15W wireless charging.
The iPhone 17e was announced on March 2, 2026, and available on March 11, 2026, in the Philippines with a starting price of PHP 44,990. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Announce | March 2, 2026 |
| Availability | March 11, 2026 |
| Price | PHP 44,990 ~ 8GB/256GB PHP 59,990 ~ 8GB/512GB |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | 169g |
| Build | Glass, Aluminum frame |
| Colours | White, Black, Soft Pink |
| IP Rating | IP68 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | Super Retina XDR OLED |
| Screen Size | 6.1″ |
| Screen Resolution | 2532 x 1170p resolution |
| PPI | 460 ppi |
| Refreshrate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | 120Hz |
| Glass Protection | Ceramic Shiled 2 |
| Display Features | HDR, 800 nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Apple A19 chip |
| CPU | 6-core CPU + 16-core Neural Engine |
| GPU | Apple 4-core GPU |
| OS | Android 16, XOS 16 |
| Antutu Benchmark Score | 1,951,000 points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB, 512GB NVMe |
| SD | Not Supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 48MP f/1.6 Fusion camera with 2x Telephoto OIS and up to 10x digital zoom |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 12MP f/1.9 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery |
|---|
| Type | 4,005mAh |
| Charging | 20W wired fast charging | 15W MagSafe | 15W Qi2 wireless charging |
Sensors |
|---|
| Face Unlock | Face ID |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
op ba?