The vivo Pad 6 Pro features a 13.2-inch LCD display with a 144Hz refresh rate and up to 1,200 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5 octa-core processor and runs on OriginOS 6 which is based on Android 16. It sports an 8MP main camera and 8MP front camera. Powering the device is a 13,000mAh battery, supporting 90W fast charging.
The vivo Pad 6 Pro was launched on March 30, 2026. The phone has a starting price of CNY 4,499 (Approximately PHP 39,599). The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 30, 2026 |
| Release Date | March 30, 2026 |
Price |
|---|
| 8GB/128GB | CNY 4,499 (~PHP 39,59o) |
| 12GB/256GB | CNY 4,999 (~PHP 43,999) |
| 12GB/512GB | CNY 5,799 (~PHP 50,999) |
| 16GB/512GB | CNY 6,699 (~PHP 58,899) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 297.03 x 199.82 x 6.18mm |
| Weight | 663g |
| Build | Glass, Metal |
| Colours | Blue, Grey, Purple |
| IP Rating | No IP rating |
Display |
|---|
| Screen Type | LCD |
| Screen Size | 13.2″ |
| Screen Resolution | 4K (3840 × 2512) |
| PPI | 347 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 288Hz/480Hz/540Hz |
| Glass Protection | Unspecified |
| Display Features | 1200nits peak brightness, HDR10+, Dolby Vision |
Platform |
|---|
| Chipset | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 2x 4.61 GHz – Oryon Gen 3 Prime 6x 3.63 GHz – Oryon Gen 3 Performance |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | OriginOS 6 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 4M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB (LPDDR5x Ultra) |
| ROM | 256GB, 512GB UFS 3.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 8MP |
| Ultrawide | Not supported |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 8MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 13,000mAh |
| Charging | 90W wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Not supported |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Not supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.