The Xiaomi 17T Pro features a 6.83-inch AMOLED display with a 144Hz refresh rate and up to 3,500 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Mediatek Dimensity 9500 octa-core processor and runs on HyperOS 3 which is based on Android 16. It sports a 50MP main (Light Fusion 950, OIS), 50MP periscope telephoto (OIS, 115mm), 12MP ultra-wide, and a 32MP selfie shooter. Powering the device is a 6,700mAh battery, supporting 100W HyperChage fast charging and 50w wireless charging.
Launch |
|---|
| Launch Date | Global: May 28, 2026 Philippines: May 29, 2026 |
Price at Launch (SRP) |
|---|
| 12GB/256GB | ₱43,999, EUR 899.99 |
| 12GB/512GB | ₱45,999, EUR 999.99 |
| 12GB/1TB | EUR 1099.99 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| SIM | Dual nano SIM (Support e-SIM) |
Body |
|---|
| Dimensions | 162.2 × 77.5 × 8.25 mm |
| Weight | 219g |
| Build | Glass front, Glass Back, Aluminum alloy mid-frame |
| Colours | Violet, Opal White, Blue, and Black |
| IP Rating | IP68 rating for water and dust reistant |
| TÜV Rheinland Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) CertifiedTÜV Rheinland Flicker Free CertifiedTÜV Rheinland Circadian Friendly CertifiedTÜV Rheinland Intelligent Eye Care Certified |
Display |
|---|
| Screen Type | Amoled (LTPS) |
| Screen Size | 6.83″ |
| Screen Resolution | 1.5K (2772×1280) |
| PPI | 460 ppi |
| Refreshrate | 1 ~ 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz touch sampling rate up to 3500Hz instantaneous touch sampling rate |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Brightness | 3,500 nits peak brightness |
| Display Features | 3840Hz PWM dimming, Dolby Vision, HDR10+ |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 |
| CPU | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| GPU | Mali-G1 Ultra MP12 |
| OS | HyperOS 3 based on Android 16 |
Antutu Benchmark |
|---|
| Antutu v11 | between 3,330,000 and 3,580,000+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 521GB, 1TB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP main (Light Fusion 950, OIS) |
| Ultrawide | 12MP ultra-wide |
| Periscope | 50MP periscope telephoto (OIS, 115mm) |
| LED flash | Yes |
| Video | 8K at 30fps, 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 32MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 7,000mAh (silicon carbon) |
| Charging | 100W HyperCharge | 50W wireless HyperCharge | 100W PPS | 22.5W wired reverse charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 6E, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
MISC |
|---|
| Phone Model | 2602EPTC0G |
| Speaker | Dual Speaker |
| Cooling System | Xiaomi 3D IceLoop cooling system |
| Haptic Motor | X-axis linear haptic motor |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.