The Xiaomi 17T features a 6.59-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate and up to 3,500 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Mediatek Dimensity 8500-Ultra octa-core processor and runs on HyperOS 3 which is based on Android 16. It sports a 50MP main (Light Fusion 800, OIS), 50MP periscope telephoto (OIS, 115mm), 12MP ultra-wide, and a 32MP selfie shooter. Powering the device is a 6,500mAh battery, supporting 67W HyperChage fast charging.
Launch |
|---|
| Announced Date | Global: May 28, 2026 Philippines: May 29, 2026 |
Price at Launch (SRP) |
|---|
| 12GB/256GB | ₱31,999, EUR 749.99 |
| 12GB/512GB | ₱35,999, EUR 799.99 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| SIM | Dual nano SIM (Support e-SIM) |
Body |
|---|
| Dimensions | 157.6 × 75.2 × 8.17 mm |
| Weight | 200g |
| Build | Glass, polycarbonate plastic frame and Re-inforced fiber glass back panel |
| Colours | Violet, Opal White, Blue, and Black |
| IP Rating | IP68 rating for water and dust reistant |
| TÜV Rheinland Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) CertifiedTÜV Rheinland Flicker Free CertifiedTÜV Rheinland Circadian Friendly CertifiedTÜV Rheinland Intelligent Eye Care Certified |
Display |
|---|
| Screen Type | Amoled (LTPS) |
| Screen Size | 6.59″ |
| Screen Resolution | 1.5K (2756 × 1268) |
| PPI | 460 ppi |
| Refreshrate | 1 ~ 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz touch sampling rate |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Brightness | 3,500 nits peak brightness |
| Display Features | 3840Hz PWM dimming, Dolby Vision, HDR10+ |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500-Ultra |
| CPU | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| GPU | Arm Mali-G730 MP8 |
| OS | HyperOS 3 based on Android 16 |
Antutu Benchmark |
|---|
| Antutu v11 | Over 3,570,000 points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 521GB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP main (Light Fusion 800, OIS) |
| Ultrawide | 12MP ultra-wide |
| Periscope | 50MP periscope telephoto (OIS, 115mm) |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 32MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,500mAh |
| Charging | 67W wired charging, 50W PPS, 22.5W wired reverse charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6E, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
MISC |
|---|
| Phone Model | 2602DPT53G |
| Speaker | Dual Speaker |
| Cooling System | Xiaomi 3D IceLoop cooling system |
| Haptic Motor | X-axis linear haptic motor |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.