The Xiaomi Pad 8 features a 11.2-inch 3.2KIPS LCD display with a 144Hz refresh rate and up to 800 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Snapdragon 8s Gen 4 octa-core processor and runs on HyperOS 3.0, which is based on Android 16. It sports a 13MP main camera with LED flash and an 8MP selfie shooter. Powering the device is a 9,200mAh battery, supporting 45W fast charging.
The Xiaomi Pad 8 was launched in the Philippines on March 2, 2026 with a suggested retail price of PHP 29,999 (8GB/256GB). The full specifications of the tablet are listed below.
Launch | |
|---|---|
| Launch Date | Global: February 28, 2026 Philippines: March 2, 2026 |
| Availability | Global: February 28, 2026 Philippines: Pre-order begins on March 3 until March 19, 2026 |
| Price | PHP 29,999 ~ 8GB/256GB Early-bird price: PHP 27,999 |
Network | |
|---|---|
| 2G | |
| 3G | |
| 4G | |
| 5G | |
| Speed | |
| Network | WIFI only (Not supported by SIM card) |
Body | |
|---|---|
| Dimensions | 251.22 x 173.42 x 5.75–5.8 mm |
| Weight | 485g |
| Build | Glass, Aluminum Frame |
| Colours | Grey, Blue, Pine Green |
| IP Rating | No IP rating |
Display | |
|---|---|
| Screen Type | IPS LCD |
| Screen Size | 11.2″ |
| Screen Resolution | 3200 x 2136p (3.2K resolution) |
| PPI | 345 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 360Hz With Pen: 240Hz |
| Glass Protection | Unspecified glass protection |
| Display Features | • TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified • TÜV Rheinland Flicker Free Certified • TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified |
Platform | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4nm TSMC) |
| CPU | 1x X4@3.2GHz+3x A720@3.0GHz +2x A720@2.8GHz+2x A720 @2.0GHz |
| GPU | Adreno 825 |
| OS | Android 16, HyperOS 3.0 4 years Major updates & 6 years security patches |
| Antutu Benchmark Score | 2,227,965 points |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| ROM | 128GB, 256GB, UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera | |
|---|---|
| Main camera | 13MP f/2.2 PDAF |
| Ultrawide | Not supported |
| Telephoto | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera | |
|---|---|
| Single | 8MP f/2.28 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery | |
|---|---|
| Type | 9,200mAh |
| Charging | 45W fast charging |
Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint | Not supported |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | WIFI 7, 2×2 MIMO,8×8 Sounding for MU-MIMO, Wi-Fi Direct,MiracastAAC / LDAC / LHDC 5.0, WIFI 6E, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG USB 3.2 Gen 1 |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
MISC | |
|---|---|
| Tablet Internal Model | 25097RP43G |
| Speaker | Dual Speaker, Sound by JBL |
| Cooling System | Standard Thermal Design (No advanced cool8ng system) |
| Haptic Motor | Advanced X- axis linear motor |
| Ai Features | Hyper AI |
| Accessories | Xiaomi Focus Touch Pen Pro support | PC-grade WPS & CAD features, Magnetic Keyboard |
| Official Stores Online | Lazada Philippines Shopee PhilippinesOther: Aliexpress, Tiktok |
| Follow Us | Add as preferred source on Google![]() |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.







