The Huawei Enjoy 90 Pro Max (Wind Edition) features a 6.84-inch 1.5K OLED display with a 120Hz refresh rate and up to 4,000 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Kirin 8000 processor and runs on HarmonyOS 6. It sports a 50MP OIS main camera, LeD flash, and 8MP selfie shooter. Powering the device is a 8,500mAh battery, supporting 40W wired fast charging.
The Huawei Enjoy 90 Pro Max was launched in China on March 23, 2026. The phone has a starting price CNY 1,699 (Approximately PHP 14,999). The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 23, 2026 |
| Sale Date | March 27, 2026 |
Price |
|---|
| 128GB | CNY 1,699 |
| 256GB | CNY 1,999 |
| 512GB | CNY 2,399 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 163 x 78x 7.98mm |
| Weight | 232g |
| Build | Glass, Aluminum alloy frame and back panel |
| Colours | Flying Azure, Dawn Gold, Snow White, Obsidian Black |
| IP Rating | IP65 rating |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED |
| Screen Size | 6.84″ |
| Screen Resolution | 1.5K (2756 × 1272p) |
| PPI | 444 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | aluminosilicate glass |
| Display Features | 4,000nits peak brightness, 2160Hz PWM dimming |
Platform |
|---|
| Chipset | Kirin 8000 |
| CPU | 1x 2.4 GHz – 1xA77 H 3x 2.19 GHz – 1xA77 L 4x 1.84 GHz – A55 |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
| OS | HarmonyOS 6 HyperSpace Memory + Ark Engine |
| Antutu Benchmark Score | 648,768 points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB, 12GB LPDDR5 |
| ROM | 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP (1/1.56″) RYYB (OIS) |
| Ultrawide | Not supported |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 8MP Front camera |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery |
|---|
| Type | 8,500mAh |
| Charging | 40W wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side-mounted fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1 +B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.