Launch | |
|---|---|
| Launch Date | China: April 20, 2026 Global: Coming soon |
Price | |
|---|---|
| 12GB/256GB | CNY 10,999 (~PHP 97,499) |
| 12GB/512GB | CNY 11,999 (~PHP 106,599) |
| 16GB/512GB | CNY 12,999 (~PHP 115,399) |
| 16GB/1TB | CNY 13,999 (~PHP 124,299) |
Network | |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body | |
|---|---|
| Dimensions | Unfolded: 166.5 x 120 x 5.2 mm Folded: 85 x 120 x 11.2 mm |
| Weight | 229g |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| Colours | Polar Night Black, Skylight White, Canglang Fuguang Blue |
| IP Rating | IP58 + IP59 rating for water and dust resistant |
Display | |
|---|---|
| Screen Type | OLED display + UTG inner display |
| Screen Size | Internal: 7.7-inch foldable OLED External: 5.4-inch OLED |
| Screen Resolution | Internal: 2584 x 1828 pixels, External: 1848 x 1264 pixels |
| PPI | 412 ppi |
| Refreshrate | 1-120Hz LTPO 2.0 |
| Touch Sampling Rate | Internal: 240Hz External: 300Hz |
| Glass Protection | Second Gen Kunlun Glass |
| Display Features | Internal: 3,000 nits peak brightness External: 3,500 nits peak brightness |
Platform | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9030 Pro |
| CPU | 1x 2.75 GHz – Taishan Big 4x 2.27 GHz – Taishan Mid 4x 1.72 GHz – Taishan Little |
| GPU | Maleoon 935 |
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Antutu Benchmark Score | 2.1M+ points |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 12GB, 16GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera | |
|---|---|
| Main camera | 50MP main |
| Ultrawide | 12.5MP ultra-wide |
| Periscope | 50MP periscope telephoto |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera | |
|---|---|
| Single | Dual 8MP (inner + outer) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery | |
|---|---|
| Type | 5,300mAh |
| Charging | 66W wired charging |
Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint | Side fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
MISC | |
|---|---|
| Phone Model | China: LMU-AL00 Global: LMU-LX9 |
| Speaker | Dual Speaker |
| Cooling System | VC cooling system |
| Haptic Motor | X-axis linear haptic motor |
| Official Stores Online | Lazada Philippines Shopee PhilippinesOther: Aliexpress, Tiktok, Vmall |
| Follow Us | Add as preferred source on Google![]() |
| News | Huawei Pura X Launched in China |
| Huawei Archive | Huawei |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.






