Launch | |
|---|---|
| Launch Date | February 24, 2026 |
| Sale Date | March 3, 2026 |
Network | |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
| 5G model | Dual Nano SIM |
Body | |
|---|---|
| Dimensions | 157.61 x 74.42 x 7.9~8.1mm |
| Weight | 202/206grams |
| Build | Glass, Metal Frame, glass back (only black has fibreglass back) |
| Colours | Floating Light (blue) | Halo Pink | Sky White | Midnight Black |
| IP Rating | IP68, IP69 rating |
Display | |
|---|---|
| Screen Type | OLED LTPS TCL CSOT C9+ display |
| Screen Size | 6.59 inches |
| Screen Resolution | 1.5K (2750×1260p) resolution |
| PPI | 466 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 300Hz up to 3200Hz instant touch sampling rate |
| Front Glass Protection | Xensation Alpha display protection |
| Display Features | 4320Hz PWM dimming, 5000nits peak brightness |
Platform | |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 5 + Q3 gaming chip |
| CPU | 2x Prime Cores: Clocked at up to 3.8GHz. 6x Performance Cores: Clocked at up to 3.32GHz. |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Antutu Benchmark Score | 3,588,128 points |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.1 |
| SD | Not supported |
Back Camera | |
|---|---|
| Main camera | 50MP Sony LYT-700V OIS |
| Ultrawide | 8MP OV08F rear |
| Telephoto | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K at 60fps, 1080p at 60/30fps |
Front Camera | |
|---|---|
| Single | 32MP (GalaxyCore GC32E1) |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery | |
|---|---|
| Type | 7,600mAh silicon-carbon battery |
| Charging | 100W fast charging |
Sensors | |
|---|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes Supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Network Chip | Snapdragon X80 5G Modem-RF System |
MISC | |
|---|---|
| Phone Model | Vivo I2508 |
| Speaker | Dual Speaker, Dolby Atmos |
| Cooling System | Not supported |
| Haptic Motor | X-axis linear motor |
| Ai Features | BlueHeart AI (Lanxin AI) |
| Price | India: • 8GB+256GB: Rs 44,999 (early-bird price: Rs 40,999) • 12GB+256GB: Rs 47,999 (early-bird price: Rs 43,999) • 12GB+512GB: Rs 52,999 (early-bird price: Rs 48,999) Philippines: PHP 28,000 (8GB/256GB) |
| Official Stores Online | Lazada Philippines Shopee PhilippinesOther: Aliexpress, Tiktok |
When will the iQOO 15R be available in other regions, such as in the Philippines?
As of January 2026, the iQOO 15R has only currently available in India. There is no official confirmation yet on release dates or pricing for other markets like the Philippines. However, consumers can buy this phone by ordering from overseas platforms like Lazada and Shopee.
How long does it take to fully charge the 7600mAh battery, and can it handle heavy daily use?
The 7600mAh semi-solid-state battery supports 100W fast charging, which can fully charge the device in approximately 45 minutes. For heavy use (gaming, streaming, multitasking), it can last up to 1.5 days on a single charge. It also works reliably in extreme temperatures (-20°C to 40°C) and includes bypass charging to protect the battery during extended gaming sessions.
What are the key features of the display, and is it protected against scratches?
The phone has a 6.59-inch 1.5K AMOLED screen with a 144Hz adaptive refresh rate, 5000nits peak brightness, and 4320Hz PWM dimming for eye comfort. It is protected by Schott Xensation Up glass, which offers good scratch resistance, though using a screen protector is still recommended for heavy use.
What is the starting price of the iQOO 15R, and what storage options are available?
In India, the iQOO 15R starts at ~Rs 44,999 (~PHP 28,000) for the 8GB RAM + 256GB storage variant. Note: There is no expandable storage via microSD card.
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Glad you’re here with us! Don’t want to miss new articles, updates or stories? Add us as your preferred source on Google or follow us on Google News – takes just a second!
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.








