The nubia Neo 5 GT features a 6.8-inch OLED display with a 144Hz refresh rate and up to 4,500 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Mediatek Dimensity 7400 octa-core processor and runs on MyOS which is based on Android 16. It sports a 50MP (f/1.8, PDAF) + 2MP depth sensor main camera and 16MP selfie shooter. Powering the device is a 6,210mAh battery, supporting 80W wired fast charging and bypass charging.
The nubia Neo 5 GT was launched in the Philippines on March 28, 2026. The phone has a suggested retail price of PHP 17,999. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 28, 2026 |
| Release Date | March 28, 2026 |
Price |
|---|
| 12GB + 256GB | PHP 17,999 |
| 12GB + 512GB | PHP 19,999 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 163.6 × 75.8 × 8.4 mm |
| Weight | 200g |
| Build | Glass, polycarbonate plastic frame and back panel |
| Colours | Yellow, Gray, White |
| IP Rating | IP 64 rating for water and dust resistant |
| Trigger Button | dual shoulder triggers |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED |
| Screen Size | 6.8″ |
| Screen Resolution | 1.5K (2720 × 1224) |
| PPI | 439ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | Main: 3049Hz instant touch sampling rate with Magic Touch 3.0 Neo Triggers: 550Hz |
| Glass Protection | Unspecified glass protection |
| Display Features | SGS-certified Eye Care and Low Blue Light, 4500 nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4nm) |
| CPU | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| OS | Android 16, MyOS |
| Antutu Benchmark Score | 1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| ROM | 256GB, 512GB, UFS 4.0 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP (f/1.8, PDAF) |
| Secondary camera | 2MP depth |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 16MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,210mAh |
| Charging | 80W wired charging Support bypass charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.