The nubia Neo 5 features a 6.8-inch HD+ IPS LCD display with a 120Hz refresh rate and up to 600 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Unisoc T9300 octa-core processor and runs on MyOS which is based on Android 16. It sports a 50MP + 2MP depth sensor main camera and 16MP selfie shooter. Powering the device is a 6,050mAh battery, supporting 45W wired fast charging.
The nubia Neo 5 was launched in the Philippines on March 28, 2026. The phone has a suggested retail price of PHP 11,999. The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Launch Date | March 28, 2026 |
| Release Date | March 28, 2026 |
Price |
|---|
| 8GB + 128GB | PHP 11,999 |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 166.1 × 78.8 × 8.48 mm |
| Weight | 210g |
| Build | Glass, polycarbonate plastic frame and back panel |
| Colours | Shadow Black, Cyber Silver, Titanium Gold |
| IP Rating | IP54 rating for water and dust resistant |
| Trigger Button | dual shoulder triggers with 550Hz, Neo Triggers 5.0 |
| Lighting | RGB light |
Display |
|---|
| Screen Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.8″ |
| Screen Resolution | HD+ (1940 × 900) |
| PPI | 314 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz touch sampling rate |
| Glass Protection | Unspecified glass protection |
| Display Features | 600 nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Unisoc T9300 (6nm) |
| CPU | 2x 2.4GHz – Cortex-A78 6x 2.2GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16, MyOS |
| Antutu Benchmark Score | 704,510 points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| ROM | 128GB, UFS 2.2 |
| SD | Yes supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP f/1.8 |
| Secondary camera | 2MP depth |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 16MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,050mAh |
| Charging | 45W wired charging Support bypass charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side-mounted fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Not supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.