The Google Pixel 10a features a 6.3-inch FHD+ AMOLED display with a 120Hz refresh rate and up to 3,000 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Google Tensor G4 octa-core processor and runs on Android 16. It sports a 48MP main camera, an 13MP ultrawide lens, and a 13MP selfie shooter. Powering the device is a massive 5,100mAh battery, supporting 40W fast charging and 10W wireless charging.
The Pixel 10a, announced globally on February 18, 2026, will be released on March 5, 2026. In the Philippines, it will be available for purchase through reliable third-party retailers on Shopee and Lazada. The starting price of the Pixel 10a in the United States is $499 (approximately PHP 28,999).
The full specifications of the phone are listed below.
Launch |
|---|
| Anounced | February 18, 2026 |
| Release Date | Global: March 5, 2026 Philippines: March 5, 2026 through 3rd party retailers |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 6.1 in (height) x 2.9 in (width) x 0.4 in (depth) |
| Weight | 6.5 oz |
| Build | Glass, Aluminum Frame |
| Colours | Lavender, Berry, Fog, and Obsidian |
| IP Rating | IP68 rating water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | Flat Amoled (Actua Display) |
| Screen Size | 6.3″ |
| Screen Resolution | FHD+ (1080 × 2424 pixels) |
| PPI | 422 ppi |
| Refreshrate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Display Features | HDR, 3000nits peak brightness |
Platform |
|---|
| Chipset | Google Tensor G4 |
| CPU | 1x 3.1 GHz – Cortex-X4 3x 2.6 GHz – Cortex-A720 4x 1.92 GHz – Cortex-A520 |
| GPU | Mali-G715 MP7 |
| OS | Android 16 + 7 years OS upgrades & security updates |
| Antutu Benchmark Score | 1,140,000+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| ROM | 128GB, 256GB, UFS 4.0 |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 48MP f/1.7 Quad PD Dual Pixel wide (with macro focus) |
| Ultrawide | 13MP f/2.2 ultrawide |
| Telephoto | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K UHD video recording up to 60fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 13MP f/2.2 |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 5,100mAh |
| Charging | 30W fast charging, 10W wireless charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint sensor |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6E, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer: The information provided in this article is sourced from reliable and reputable news outlets. However, we acknowledge that errors can occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.