Launch |
|---|
| Launch Date | China: April 21, 2026 Global: N/A (Rebranded: Poco F series) |
Price |
|---|
| 12GB/256GB | CNY 2,999 (~PHP 26,499) |
| 16GB/256GB | CNY 3,499 (~PHP 31,199) |
| 12GB/512GB | CNY 3,499 (~PHP 31,199) |
| 16GB/512GB | CNY 3,999 (~PHP 35,599) |
| 16GB/1TB | CNY 4,699 (~PHP 41,499) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 162.91 × 77.93 × 8.18mm |
| Weight | 227g |
| Build | Glass, Aluminum alloy frame |
| Colours | Silver, Blue, Black |
| IP Rating | IP66, iP68, IP69 rating for water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED display |
| Screen Size | 6.83″ |
| Screen Resolution | 2772 × 1280p resolution |
| PPI | 447 ppi |
| Refreshrate | 165Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz up to 3,500Hz 8nstant touch sampling rate |
| Glass Protection | Dragon Crystal Glass |
| Display Features | 3500nits peak, HDR10+, Dolby Vision, DC dimming, 12-bit colour |
| Display Chip | D2 display chip |
Platform |
|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU | Octa-core (1×4.21 GHz C1-Ultra & 3×3.5 GHz C1-Premium & 4×2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm Mali-G1 Ultra MC12 |
| OS | HyperOS 3.0 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 4.1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB, 16GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB, 1TB (UFS 4.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP (Light Hunter 800, OIS) |
| Ultrawide | 8MP ultra-wide |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 20MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 8,550mAh |
| Charging | 100W wired charging 5 22.5W reverse charging |
| Battery Chip | Surge P3 charging chip |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Ultrasonic fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
| Signal Chip | T1+ signal chip |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.