| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm |
| Weight | n/a |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Model | n/a |
| Announced | September 2024 |
| Released Date | September 24, 2024 (India) |
| Display | 6.6inches, (720*1600) IPS LCD, 120hz refreshrate |
| Chipset | Dimensity 6300 |
| CPU | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB (extended RAM up to 4GB) |
| ROM | 64GB, 128GB |
| SD Card | microSDXC |
| Main Camera | 48MP Sony IMX582, AI secondary sensor, LED Flash |
| Front Camera | 8MP, Front with Flash |
| Video Main | 1080p @30fps |
| Video Front | 720p @30fps |
| OS | Android 14, HiOS 14.5 |
| Radio | Yes |
| Connectivity | WIFI 5, Bluetooth 5.1, NFC USB-C, 3.5mm Audio Jack, OTG, |
| Sensor | Side-mounted Finger-print Scanner, Accelerometer, Compass, Proximity |
| Battery | Li-Po 5,000 mAh |
| Charging Speed | 18W |
| Speaker | Dual Symmetrical Speakers, Tuned Dolby Atmos |
| Other Features | IP54 Rating, Wet & Oily Touch Control 4 years lag-free performance |
| Build | Plastic, Glass |
| Colors | Azure Sky, Aurora Cloud, and Midnight Shadow |
| Price | • INR 9,499 (around PHP 6.3K) 4GB/64GB • INR 9,999 (around PHP 6.7K) 4GB/128G |
Also read: Tecno MegaPad 11 Tablet Unveiled with MediaTek Helio G99 Processor
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.









