Launch |
|---|
| Launch Date | Global: May 7, 2026 |
Price |
|---|
| 8GB/128GB | Estimated price: ₹25,999 (~₱17,999) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 16.60 cm x 7.60 cm x 0.84 cm |
| Weight | 208g |
| Build | Glass front, Polycarbonate back and frame |
| Colours | Mint Green, Black |
| IP Rating | IP64 rating |
Display |
|---|
| Screen Type | IPS LCD display |
| Screen Size | 6.7″ |
| Screen Resolution | FHD+ 1080 x 2400 resolution |
| PPI | 391 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | Touch Reflex chip for 3200Hz touch sampling rate |
| Glass Protection | – |
| Display Features | – |
Platform |
|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Apex |
| CPU | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| OS | OxygenOS 16 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 1.03Mn+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 6GB, 8GB (LPDDR4X) |
| ROM | 128GB, 256GB (UFS 3.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP |
| Secondary sensor | 2MP |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 16MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 7,000mAh |
| Charging | 45W wired charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side-fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.