Launch |
|---|
| Launch Date | Global: May 7, 2026 |
Price |
|---|
| 8GB/128GB | Estimated price: ₹30,999 (~₱19,999) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 162.46 mm x 77.45 mm x 8.50 mm |
| Weight | 215 |
| Build | Glass front, Polycarbonate back and frame |
| Colours | Fresh Blue | Lunar Pearl | Pitch Black |
| IP Rating | IP66, IP68, IP69 rating for water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | AMOLED display |
| Screen Size | 6.78″ |
| Screen Resolution | 1.5K resolution |
| PPI | 450 ppi |
| Refreshrate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | Touch Reflex chip for 3200Hz touch sampling rate |
| Glass Protection | Crystal Shield Glass |
| Display Features | 3840Hz PWM dimming |
Platform |
|---|
| Chipset | Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | 1x 2.7 GHz – Kryo Prime (Cortex-A720) 3x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-A720) 4x 1.8 GHz – Kryo Silver (Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | OxygenOS 16 based on Android 16 |
| Antutu Benchmark Score | 900K+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 6GB, 8GB (LPDDR4X) |
| ROM | 128GB, 256GB (UFS 3.1) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP dual-axis OIS |
| Secondary sensor | 2MP monochrome |
| Periscope | Not supported |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 32MP |
| LED Flash | Yes |
| Video | 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 8,000mAh |
| Charging | 80W wired charging 27W reverse charging Support bypass charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | In-display fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | Console-level 6-axis gaming gyroscope |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.