Launch |
|---|
| Launch Date | China: April 20, 2026 Global: Coming soon |
Price |
|---|
| 12GB/256GB | CNY 4,699 (~PHP 41,399) |
| 12GB/512GB | CNY 5,199 (~PHP 45,799) |
| 16GB/512GB | CNY 5,699 (~PHP 50,199) |
Network |
|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | 2G / 3G / HSPA+ / 4G / LTE / 5G |
Body |
|---|
| Dimensions | 163.1 x 78.1 x 7 mm (6.42 x 3.07 x 0.28 in) |
| Weight | 210g |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminum frame |
| Colours | Roland Purple, Velvet Black, Snow White |
| IP Rating | IP68, IP69 rating for water and dust resistant |
Display |
|---|
| Screen Type | OLED display |
| Screen Size | 6.8″ |
| Screen Resolution | 2856 × 1320 resolution |
| PPI | 412 ppi |
| Refreshrate | 1-120Hz LTPO |
| Touch Sampling Rate | 300Hz |
| Glass Protection | Second Gen Kunlun Glass |
| Display Features | 2,500 nits peak brightness, 10bit color |
Platform |
|---|
| Chipset | Kirin 9010s |
| CPU | 1x 2.3 GHz – TaiShan V121 3x 2.18 GHz – TaiShan V121 4x 1.55 GHz – Cortex-A510 |
| GPU | Maleoon 910 |
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Antutu Benchmark Score | 1.1M+ points |
Memory |
|---|
| RAM | 12GB, 16GB (LPDDR5X) |
| ROM | 256GB, 512GB (UFS 4.0) |
| SD | Not supported |
Back Camera |
|---|
| Main camera | 50MP (f/1.8, OIS) |
| Ultrawide | 12.5MP ultra-wide |
| Periscope | 50MP periscope telephoto (3.7x, OIS) |
| LED flash | Yes |
| Video | 4K @60/30fps 1080p @60/30fps |
Front Camera |
|---|
| Single | 50MP + Red Maple color sensor |
| LED Flash | Yes |
| Video | 4K at 60 fps / 1080p at 60/30fps |
Battery |
|---|
| Type | 6,500mAh |
| Charging | 100W wired charging 50W wireless charging 5W reverse charging |
Sensors |
|---|
| Fingerprint | Side fingerprint scanner |
| Face unlock | supported |
| Ambient | supported |
| Light | supported |
| Gravity | supported |
| Gyroscope | supported |
| Proximity | supported |
Connectivity |
|---|
| WLAN | WIFI 7, WIFI 6, WIFI 5, 2.4GHz and 5GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes supported |
| GPS | L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I+B1C | Galileo E1 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0, OTG |
| IR Blaster | Yes supported |
| Audio Jack | USB-C ear jack |
Disclaimer:
The information provided in this specification table is sourced from the brand’s press release, reputable news outlets, and reliable tipsters. However, we acknowledge that errors may occur despite our best efforts. If you notice any inaccuracies or have concerns about the specifications, please feel free to contact us. We appreciate your feedback and strive to maintain the highest standards of accuracy and integrity.
Discover more from wazzuptechph
Subscribe to get the latest posts sent to your email.